Πεισματάρηδες

Οι «Πεισματάρηδες» είναι ένα εργαστήρι μουσικής που αποτελείται κυρίως από μαθητές δημοτικού ενώ μερικές φορές συμμετέχουν και απόφοιτοι από το γυμνάσιο και το λύκειο, αλλά ακόμα και δάσκαλοι/ες. Περιλαμβάνει ορχήστρα και χορωδία και είναι ένα καλλιτεχνικό φυτώριο, το οποίο βασίζεται σε ένα μουσικοπαιδαγωγικό σύστημα όπου η εξατομικευμένη ενορχήστρωση επιτρέπει σε όλα τα παιδιά να εξερευνήσουν τις δυνατότητές τους στο τραγούδι και στην εκτέλεση μουσικών οργάνων». Στις πρόβες τους ωστόσο, κατά καιρούς βοηθούν και επαγγελματίες μουσικοί όπως ο Μενέλαος Παπαδανιήλ, ο Μιχάλης Διακογιώργης, ο Στάθης Σκουρόπουλος, η Σοφία Τζιφάκη, ενώ έχουν ζητήσει βοήθεια και από τον συνθέτη Τάσο Ρωσόπουλο.

Κάθε χρονιά, ο ήχος των «Πεισματάρηδων»  είναι και λίγο διαφορετικός. Αν υπάρχει πχ ένα παιδί που μαθαίνει γιουκαλίλι, θα χρησιμοποιήσουν και γιουκαλίλι. Κυρίως όμως ακούγονται μεταλλόφωνα, ξυλόφωνα, κιθάρες, βιολιά, κρουστά, μελόντικες, φλογέρες. Επίσης, χρησιμοποιούνε αυτοσχέδια όργανα όπως ταψί αντί για γκονγκ, ή κουρδισμένες μπετόβεργες αντί για καμπάνες κ.ά. Κάθε project βέβαια που αναλαμβάνει το μουσικό σύνολο, συνεπάγεται μια εξαιρετικά αργή και επίπονη διεργασία που διαρκεί όλη τη χρονιά, προκειμένου να είναι σε θέση να παρουσιάσουμε μόνο 8 με 10 τραγούδια στην τελική συναυλία.

Από παιδαγωγικής πλευράς, η συμμετοχή σε ένα μουσικό σύνολο προσφέρει χαρά και ψυχαγωγία, παράλληλα, τα παιδιά κοινωνικοποιούνται και μαθαίνουν να συνεργάζονται σε ένα δημιουργικό περιβάλλον που όταν βασίζεται στο παιχνίδι, καταφέρνει να απενοχοποιεί το λάθος, να επιτρέπει τον πειραματισμό και να αναπτύσσει την αυτοεκτίμηση. Ταυτόχρονα, οι μαθητές/τριες έχουν την ευκαιρία να μάθουν να χρησιμοποιούν μια νέα γλώσσα επικοινωνίας που απαιτεί πειθαρχία, συγκέντρωση, επιδεξιότητα και αισθητική. Το σημαντικότερο όφελος έγκειται στο ότι τα παιδιά μαθαίνουν να λειτουργούν ως κοινότητα, όπου όλοι είναι διαφορετικοί αλλά εξίσου σημαντικοί, όπως άλλωστε και τα διαφορετικά μουσικά είδη που εξερευνούνται.