Πρόγραμμα Μαρτίου 2024

Προς τους Γονείς & Κηδεμόνες του 2ου ΔΣ Βριλησσίων

Βριλήσσια,  26 Φεβρουαρίου 2024

Θέμα: «Ενημέρωση Μαρτίου 2024»

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες ,

Σας ενημερώνουμε για τον παρακάτω προγραμματισμό του Σχολείου:

Α)  Πρόγραμμα Ποίησης

Τα τελευταία 17 χρόνια στο Σχολείο μας ο μήνας Μάρτιος είναι αφιερωμένος στην ποίηση. Ποιητές και ποιήτριες μας επισκέπτονται , συνομιλούν και συνεργάζονται με τα παιδιά και δημιουργούν μαζί τους ποιήματα.  Στόχος αυτής της δράσης είναι η γνωριμία των παιδιών με την ποίηση και πιο συγκεκριμένα: να αντιληφθούν πώς ένα ποίημα μπορεί μέσα από συνοπτικά  λόγια να εκφράσει  πλούτο συναισθημάτων , σκέψεων, απόψεων, επιθυμιών  και να μιλήσει στα πιο βαθιά σημεία του νου και της καρδιάς μας.                                Θεωρούμε πως οι ίδιοι οι δημιουργοί των ποιημάτων  είναι οι καταλληλότεροι κοινωνοί των  παραπάνω στα παιδιά.

Ο προγραμματισμός των επισκέψεων είναι:

• Την Παρασκευή 1 Μαρτίου ο ποιητής Νίκος Φιλντίσης θα συνεργαστεί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ τάξης.
  • Την Τρίτη 5 Μαρτίου ο ποιητής Γιάννης Δούκας θα συνεργαστεί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε΄τάξης.
  • Την Τετάρτη 6 Μαρτίου η ποιήτρια Ιφιγένεια Ντούμη θα συνεργαστεί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄τάξης.
  • Την Παρασκευή 8 Μαρτίου ο ποιητής Πέτρος Πολυμένης θα συνεργαστεί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄τάξης.
  • Τη Δευτέρα 11 Μαρτίου ο ποιητής Γεράσιμος Βουτσινάς θα συνεργαστεί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ΄ τάξης.
  • Την Τρίτη 12 Μαρτίου η ποιήτρια Πέννυ Μηλιά θα συνεργαστεί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β΄τάξης.
  • Την Τετάρτη 13 Μαρτίου η ποιήτρια Μαρίκα Συμεωνίδου θα συνεργαστεί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ τάξης.
  • Την Τετάρτη 20 Μαρτίου ο ποιητής Αλέξιος Μάινας θα συνεργαστεί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β΄ τάξης.
  • Την Πέμπτη 21 Μαρτίου η ποιήτρια Λαμπρινή Μίχου θα συνεργαστεί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Δ΄ τάξης.
  • Την Τρίτη 26 Μαρτίου η ποιήτρια Ελένη Γαλάνη θα συνεργαστεί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε΄ τάξης.
  • Την Τετάρτη 27 Μαρτίου η ποιήτρια Λίνα Στεφάνου θα συνεργαστεί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης.
  • Την Πέμπτη 28 Μαρτίου ο ποιητής Φάνης Παπαγεωργίου θα συνεργαστεί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄τάξης.

Β) Εκπαιδευτικές Δράσεις

• Τη Δευτέρα 4/3 ο παραμυθάς κ. Γ. Ευγενικός θα αφηγηθεί παραμύθια σε όλους τους μαθητές του Σχολείου μας . Η αφήγηση θα γίνει στην Αίθουσα Εκδηλώσεων.
  • Την Παρασκευή 8/3 η Ε’ τάξη θα επισκεφτεί  το Βυζαντινό Μουσείο.
  • Την Τρίτη 12/3  η Δ΄ τάξη θα επισκεφτεί και θα ξεναγηθεί στην Ακρόπολη .
  • Την Πέμπτη 14/3 η Γ΄ τάξη θα επισκεφτεί το Κέντρο Ανακύκλωσης στο Μαρούσι.
  • Την Παρασκευή 29/3 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α΄, Β΄, Γ΄ & Δ΄ τάξεων  θα παρακολουθήσουν την παράσταση Καραγκιόζη «Ο Καραγκιόζης και το μαγεμένο δεντρί» εντός του σχολικού χώρου. Ταυτόχρονα την παράσταση αυτή θα παρακολουθήσουν και οι μαθητές/μαθήτριες του όμορου Νηπιαγωγείου. Η  πρωτοβουλία αυτή εντάσσεται στον γενικότερο προγραμματισμό από κοινού δράσεων Νηπιαγωγείου- Δημοτικού  που συμβάλλουν στην ομαλή μετάβαση των νηπίων στο Δημοτικό αλλά επιπλέον τονίζουν τη στενή σχέση και συνεργασία των δύο σχολείων.

Γ) Περιβαλλοντική Δράση

Το Σάββατο 2 Μαρτίου από τις 6μμ έως τις 8μμ καλούμε τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας σε συνάντηση με την Περιβαλλοντική Ομάδα του Σχολείου μας. Στη συνάντηση αυτή σε συλλογικό, συνεργατικό κλίμα θα ανταλλάξουμε ιδέες και απόψεις  και θα αναπτύξουμε τις περιβαλλοντικές μας ανησυχίες. Η συνάντηση θα λάβει χώρα στην Αίθουσα Εκδηλώσεων. Συνημμένη στην ενημέρωση θα βρείτε την αφίσα της εκδήλωσης .

Δ) Αποκριάτικες Εκδηλώσεις

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου  το τελευταίο δίωρο θα γίνουν αποκριάτικες εκδηλώσεις στον χώρο του Σχολείου μας. Παραδοσιακοί χοροί , γαϊτανάκι και μασκαράδες θα μας βάλουν για τα καλά στο πνεύμα της Αποκριάς. Τα παιδιά μπορούν να φορέσουν τις στολές τους χωρίς όμως επικίνδυνα αξεσουάρ : σπαθιά, όπλα, τόξα, τσεκούρια, ρόπαλα, αφρούς και οτιδήποτε αιχμηρό. Τη μέρα αυτή απαγορεύεται ο χαρτοπόλεμος.

Ε) Εορτασμός  25ης Μαρτίου – Παρέλαση

• Την Παρασκευή 22 Μαρτίου κατά το πρώτο δίωρο θα γίνουν ενδοσχολικές εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο του 1821. Οι μαθητές/ μαθήτριες θα προσέλθουν κανονικά στις 8.15 πμ και θα αποχωρήσουν με τη συνοδεία και την ευθύνη των γονέων τους στις 9.40 πμ. Το Ολοήμερο Σχολείο δε θα λειτουργήσει .
  • Η παρέλαση θα γίνει τη Δευτέρα 25 Μαρτίου. Περισσότερες πληροφορίες θα έχετε σε νεότερη ανακοίνωση.

ΣΤ) Βαθμολογία Β΄ Τριμήνου & Ενημέρωση Γονέων

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου στις 10.00 πμ   θα γίνει ενημέρωση γονέων από όλους τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας και θα δοθούν οι έλεγχοι β΄ τριμήνου για τους μαθητές των Γ΄, Δ, Ε΄ & ΣΤ΄ τάξεων. Σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές/μαθήτριες θα πρέπει να έχουν ήδη αποχωρήσει από τις 9.40 πμ και την ευθύνη όσων παιδιών παρευρίσκονται στο Σχολείο την έχουν αποκλειστικά οι γονείς & κηδεμόνες τους.

Με εκτίμηση,

Λευκή Σιμάτου