Ιστορικά στοιχεία

Η ιστορία του 2ου Δημοτικού Σχολείου Βριλησσίων

Το 2ο Δημοτικό Βριλησσίων λειτούργησε το 1960 στο κτίριο της οδού Μεταμορφώσεως 39 και Μπουμπουλίνας σαν μονοθέσιο σχολείο με διευθυντή και δάσκαλο τον Νίκο Πολύδωρα.

Παρέλαση 28η Οκτωβρίου 1968

28η Οκτωβρίου 1968

Το 1969 μεταφέρθηκε στο παρακείμενο κτίριο της οδού Μπουμπουλίνας και Π. Μελά, όπου σήμερα πλέον είναι πολυκατοικία.

Το 1970 μεταφέρθηκε στο κτίριο της οδού Μπότσαρη και Υψηλάντου (χώρος ταβέρνας "Παπουτσής").

Το τελευταίο σχολικό έτος με τον κ. Πολύδωρα
  Το τελευταίο σχολικό έτος με τον κ. Πολύδωρα.

Παρέλαση 28η Οκτωβρίου 1970
 Η παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου 1970

Tο 1971 έγινε διθέσιο σχολείο με διευθυντή τον Αθανάσιο Κώνστα.