Περιβάλλον

Σχολικός Λαχανόκηπος

«Το χαρούμενο λιβάδι» δημιουργήθηκε  και πάλι από τους μαθητές και τις δασκάλες της Δ΄ τάξης.

Εδώ οι μαθητές σπέρνουν,φυτεύουν, φροντίζουν  λαχανικά και συγκεντρώνουν οργανικά απορρίμματα για να φτιάξουν χώμα (κομπόστ). Το χαρούμενο λιβάδι αποτελεί ένα ιδανικό περιβάλλον μάθησης όπου τα παιδιά έχουν τη δυνατότητα να παρατηρήσουν, να καταγράψουν και να μελετήσουν φυσικές λειτουργίες που αποτελούν διδακτικά αντικείμενα στο αναλυτικό πρόγραμμα όλων των τάξεων του Δημοτικού Σχολείου.

Στο λιβάδι μας τα παιδιά  έχουν τη δυνατότητα να διαμορφώσουν στόχους, να τους συζητήσουν με τους συμμαθητές τους και να συνεργαστούν για την υλοποίησή τους. Μαθαίνουν να χρησιμοποιούν εργαλεία με ασφάλεια και να κάνουν απλές χρήσιμες κατασκευές.

Το λιβάδι μας είναι χαρούμενο. Αποτελεί χώρο χαράς και έμπνευσης που θα εκφραστεί με καλλιτεχνικές δημιουργίες των παιδιών. Είναι όμως κι αληθινό. Είναι ένα εργαστήρι στο οποίο τα παιδιά θα πειραματίζονται, πετυχαίνουν και αποτυγχάνουν. Με τη συμπαράσταση των δασκάλων τα παιδιά έρχονται αντιμέτωπα με λάθη και αδυναμίες τους, εξασκούνται να τα αντιμετωπίζουν και να τα διορθώνουν. Διαπιστώνουν ταυτόχρονα ότι υπάρχουν συνθήκες που δεν μπορεί ο άνθρωπος να ελέγξει και μαθαίνουν να τις αποδέχονται.

Το λιβάδι μπορεί να αποτελέσει την αφετηρία για προγράμματα αγωγής υγείας καθώς φέρνει τα παιδιά σε επαφή με φρούτα και λαχανικά που  είναι η βάση μιας ισορροπημένης διατροφής, αλλά και με βότανα που συνδέονται με την πρόληψη και τη θεραπεία ασθενειών.

Το χαρούμενο λιβάδι είναι ανοιχτό σε όλους τους μαθητές του σχολείου που συνοδεύονται από εκπαιδευτικούς.

Ετικέτες: